Home > Calendar of Events > Conyers Cherry Blossom Festival > Entertainment Schedule

Entertainment Schedule

SATURDAY, MARCH 24 – SUNDAY, MARCH 25, 2018


SATURDAY

MAINSTAGE (STAGE 1) – MC ROB CLARK

10:00 am:

  • Welcome to the Conyers Cherry Blossom Festival
  • Special Guest, Patricia Ragsdale - Introduction to Conyers Cherry Blossom Pageant Winners
  • National Anthem
  • Photo-ops with Pageantry Winners

10:30 am – Atlanta Sangerkreis Vocal Performance

11:00 am – UMAS Karate Demonstration

11:30 am – Sanggar Lestari Indonesia Traditional Dance

12:00-12:45 pm:

  • Introduction of 2018 Logo Art Contest Winner, George Abello
  • Introduction of 2018 Conyers-Cherry Blossom Festival and Rockdale County Public Schools Student Photography Contest Winners.

12:45 pm – Native Heart Indian Storytelling

1:30 pm – Berdole Flamenco Dance Troupe

2:15 pm – International Folklore Traditional Dance

2:45 pm – Opening: Reid Soria, Autism Sings

3:45 pm – Headliner: Country Backyard Artist, John King


STAGE 2

10:30 am – Washington Street Community Center Choir

11:00 am – Sole Momentum Cloggers

11:30 am – Social Circle Theatre Student Performance

12:00 pm – Simply Unique Cloggers

12:45 pm – Peachtree Academy Student Performances

1:15 pm – Kidz In Step Dance and Tumbling

1:45 pm – Young and the Elder Band

2:45 pm – Vagablonde Band

4:15 pm – The Arts Barn Cloggers


SOUND GARDEN STAGE

11:30 am – Ethan Schloss, Eliza Schloss and Gabby Miller, Acoustic

12:00 pm – McWilliams and Tuck Band, Americana

1:00 pm – George Abello, Acoustic

2:00 pm – Ashley Carson, Acoustic




SUNDAY

MAINSTAGE (STAGE 1) – MC ROB CLARK

10:30 am – UMAS Karate Demonstration

11:00 am – Celtic Themed Music/Renaissance Fest

11:30 – Native Heart Indian Storytelling

12:15 pm – Traditional Japanese Dance

12:45 pm:

  • U.S. Customs and Border Protection Honor Guard Flag Drill
  • Welcome Ceremony and Introduction of Honored Guest, Consul General of Japan in Atlanta, Takashi Shinozuka, and Conyers, GA Mayor Vince Evans.
  • Ayuko Uemura, renowned Sakura Yabusame from Towada City, Aomari prefecture Japan (Japanese Archers) and Photo Ops

1:00 pm – Japanese Calligraphy Performance by Sisters Miki and Chikako Nakashima from Fukuoka, Japan

1:30 pm –Traditional Tahitian Dance by Dawn Mahealani Douglas, Hawaiian Dance Lesson by Daniella Carter and Hula Performance

2:15 pm – Aikido Self Defense Demonstration

3:30 pm – Opening: Apostles of Blue Grass

4:30 pm – Headliner: Moses Mo of Mother’s Finest Band


STAGE 2

11:00 am – Salem Theatre Student Performance

11:30 am – Gladius Acoustic Flamenco Performance

12:30 pm – J. Kyle Reynolds, Backyard Country Artist

1:30 pm – The Carolina Express Band, Bluegrass

2:30 pm – Lyric Vocal Performance, Sponsored by Ingles

3:30 pm – Old Soles, Vocal Performance

4:00 pm – Elite Dance Academy Performance

4:30 pm – LaLa’s Dance LLC, Hip Hop Ballet


SOUND GARDEN STAGE

12:00 pm – McWilliams & Tuck Band

1:00 pm – Bill Long, Solo Acoustic Artist

2:00 pm – Bill Long & The Sun Room Gang

of
of
Back to
Top
< Back
X